Planetární architekt
Úkolem architekta je navrhnout funkční, ekonomickou, ale také pohodlnou základnu na Marsu. Určuje také, jak bude vypadat skafandr a vozítko, sloužící kosmonautům k pohybu po rudé planetě. Architekt se především nesmí bát vymýšlení nejrůznějších věcí, ale taky musí své vize a nápady umět vysvětlit ostatním a popřípadě je nakreslit na papír, v počítači, nebo pokud chce vytvořit i model.
Architekt nemusí umět spoustu věcí nazpaměť nebo výborně kreslit, ale musí popustit uzdu své fantazii. Protože něco, co se zdá být hloupostí, může být ve skutečnosti skvělý nápad, který posune vesmírný program mílovými kroky vpřed.
Kryštof Hes – velitel odbornosti PLANETÁRNÍ ARCHITEKT
Expedice Mars jsem se zúčastnil v roce 2011 a tehdy mě tato soutěž naprosto nadchla pro kosmonautiku a vesmír, o který jsem se velmi zajímal již od mala. Díky ní jsem poznal spoustu skvělých lidí se stejnými zájmy a rozhodl jsem se věnovat fyzice. Nyní každý měsíc připravuji přednášky pro malé vesmírné nadšence v rámci programu „Center for Talented Youth“. Do školy chodím na pražské Gymnázium Nad Alejí, kde letos maturuji. Svůj volný čas rád trávím v přírodě, a tak není divu, že mezi mé zájmy patří kolo, lyže nebo třeba sjíždění českých řek… V Expedici jsem působil jako člen přípravného týmu a od letošního roku mám na starosti odbornost architektů. Budu se na vás těšit!
Kontakt na velitele odbornosti
Palubní astronom
Stejně jako je při letu na Mars důležitý psycholog, který dbá na udržování dobré nálady celé posádky, tak i astronom je neoddělitelnou součástí takovéto mise. Při cestě na Mars na posádku jistě číhá spoustu nebezpečí. Jedním z nich jsou asteroidy a menší kusy skal, jejichž srážka s lodí by mohla mít fatální následky. Astronom na palubě tyto objekty pozoruje, aby v případě potřeby bylo možné předejít případné kolizi. Astronom dokáže pouze na základě pozorování nebeských objektů určit polohu lodi v prostoru a případně korigovat dráhu letu. Konec konců, co víc si může astronom přát, než vidět krásy vesmíru mimo zemskou atmosféru?
Dejan Prokop – velitel odbornosti PALUBNÍ ASTRONOM
Moje meno je Dejan Prokop a momentálne študujem na Gymnáziu Janka Matúšku v Galante. Som celkom obyčajný chlapec, ktorého baví matematika, fyzika a samozrejme astronómia. Vo voľnom čase rád trávim čas s priateľmi, zabicyklujem si a podobne. Môj záujem o astronómiu sa začal rozvíjať ešte na základnej škole, kde som si pripravil projekt o slnečnej sústave. To som však netušil, koľko fascinujúcich vecí mi astronómia dokáže ponúknuť. A tým nemyslím len vedomosti, ale aj „plejádu“ zážitkov a skúseností prostredníctvom množstva súťaží a campov ako napr. aj Expedice Mars. Vďaka nej som spoznal mnoho skvelých ľudí a zistil som, že i napriek silnej pestrosti našich záujmov sme v podstate úplne rovnakí. Čosi nás ale spája: nadšenie pre vesmír, ochotu pracovať na niečom a neustále posúvať svoje hranice. Expedícia mi umožnila si dokázať, že nemusíte byť matematický génius, ani ovládať fyziku, chémiu či biológiu na vysokoškolskej úrovni, stáčí len chcieť. Expedice ma aj motivovala pokračovať ďalej a dnes mám možnosť podieľať sa na jej organizácií ako veliteľ astronómov. Všetkým astronóm (aj neastronómom) prajem veľa úspechu na ich ceste súťažov a dúfam, že sa čoskoro stretneme, pretože človek nezistí o čom tu hovorím pokiaľ to sám neskúsi!
Kontakt na velitele odbornosti
Expediční dokumentarista
Dokumentarista je velmi zajímavá a zároveň důležitá odbornost. Má za úkol předávat informace lidem, ať už jde o průběh letu vesmírné lodi, nebo o nejnovější poznatky ve vědě. Mnoho lidí se zajímá o okolní svět a dokumentarista jim zprostředkovává informace, které se chtějí dozvědět. Ne každý je schopný porozumět odborné vědecké práci a to je dalším z úkolů dokumentaristy – musí napsat zprávu tak, aby si z ní čtenář odnesl co nejvíce informací, které budou přesné, ale zároveň srozumitelné. Správný dokumentarista má u sebe vždy něco, aby mohl zachytit dění okolo. Může se jednat o fotoaparát, kameru, notebook, klidně i mobil a samozřejmě je vhodná i obyčejná tužka a papír.
Tereza Matoušová – velitel odbornosti EXPEDIČNÍ DOKUMENTARISTA
Ahoj, já jsem Terka Matoušová a studuji šestý ročník osmiletého gymnázia. Jako malá jsem chtěla být veterinářka, pilotka vrtulníku, filmařka. Vždycky mne ale svým způsobem přitahoval vesmír. Je to totiž místo plné záhad a tajemství, které je potřeba prozkoumat.
A tak jsem se zúčastnila Expedice v roce 2013. Byl to rok plný objevování a poznávání. Vzpomínám na to doteď. A jestli mi to pomohlo s výběrem budoucího povolání? Stále ráda píši a láká mne to k filmařině. Tak třeba jednou napíši nebo natočím sci-fi.
Teď už navíc vím, že účastí v Expedici Mars nic nekončí, ale teprve začíná. V tomto roce vám totiž budu pomáhat jakožto důstojnice v oboru dokumentaristů a moc se na vás těším!
Kontakt na velitele odbornosti
Palubní inženýr
Úkolem palubního inženýra je zajistit správný chod všech systémů lodi při letu na Mars a zase zpátky. Patří sem například chod lodních počítačů, komunikace se Zemí, práce s vědeckými přístroji na palubě a případné opravy lodi. Správný inženýr by měl dokázat poradit svým kamarádům v oblasti počítačů, měřících přístrojů a nejrůznějších technických věcí. Měl by vědět, jak funguje motor rakety či vzduchotechnika, ale není to podmínkou, když umí pracovat s manuály. Měl by to být člověk, který si dokáže poradit i v nesnadné situaci a dokáže postavit potřebné přístroje z čehokoliv, co má zrovna po ruce.
Jan Jurica – velitel odbornosti PALUBNÍ INŽENÝR
Když jsem byl malý, hleděl jsem v noci k obloze a snil o tom, jak jednou budu moct letět ke hvězdám. Časem však tento sen zmizel do ústraní, ale Expedice Mars mi pomohla si znovu vzpomenout. V roce 2014, kdy jsem se poprvé přihlásil, jsem letěl na Mars jako člen hlavní posádky, absolvoval jsem procházku po povrchu Rudé planety a letěl jsem jako Commander raketoplánu k ISS. Nakonec jsem ale jenom obyčejným studentem víceletého gymnázia. Ve svém volném čase jsem orientačním běžcem a les je vlastně mým druhým domovem (tím třetím je voda). V současné době jsem v Expedici jako velitel inženýrů. I když už jsem teď trochu větší, stále hledím k nebi, protože jestli mě něco Expedice Mars naučila, tak je to nezapomínat na naše sny.
Kontakt na velitele odbornosti
Palubní lékař
Palubní lékař má za úkol kontrolovat a starat se o zdravotní a psychický stav posádky. Předcházet úrazům a onemocněním kosmonautů. Dohlížet na správnou životosprávu a bezpečnost všech členů mise. Kdyby i tak došlo k nějakému zdravotnímu problému, musí pohotově zareagovat a problém ihned řešit. Měl by vědět, jak se chránit proti prachu na Marsu a které vitaminy musí posádka pravidelně užívat. Měl by také napomáhat přátelství a vytvářet příjemnou atmosféru na kosmické lodi, umět předejít hádce nebo ji alespoň oddálit či zmírnit její průběh.
Adam Stražovec – velitel odbornosti PALUBNÍ LÉKAŘ
Moje prihlásenie do Expedície Mars bol krok do neznáma, no neskôr som zistil, že to bol správny krok, bez ktorého by sa v mojom živote nenachádzali krásne prežité chvíle v kruhu priateľov a skvelých ľudí. Vesmír bolo pre mňa jedno veľké neznáme. Strávil som desať mesiacov v blízkosti ľudí, ktorí sú ,,zamilovaní“ do vesmíru a jeho nepreskúmaných zákutí. Oni boli práve tí, ktorí ma nadchli, že stále existuje nekonečne mnoho miest, galaxií, hviezd, planét, ktoré nie sú objavené, prebádané. Vďaka týmto ľuďom som sa dozvedel fakty a informácie, ktoré ma utvrdili v tom, že vesmír nemusí byť len tma s pár blikajúcimi hviezdami.
Študujem na Gymnáziu Jána Chalupku v Brezne, som v štvrtom ročníku. Plánujem štúdium chémie a geografie so zameraním na vzdelávanie. Venujem sa literatúre, tancu, spevu a vytváraniu aktivít do vlakových simulátorov. Síce každá moja aktivita sa drží pozemských koľají, ale možno raz to budú aj tie na Marse…
Kontakt na velitele odbornosti
Další velitelé a důstojníci jednotlivých odborností se vám představují na stránce Představení Expedice Mars!